20070505

Fenerler

Deniz Fenerleri
Tarihteki ilk deniz fenerleri,gemilere yol göstermek için tepelerde ve yamaçlarda kuruldu.İlk deniz feneri antik şehir olan Alexandria da miladdan önce 285 yılında kuruldu.Amerika kıtasında ise ilk deniz feneri Boston Limanı'nda 1716 yılında kuruldu.
Deniz fenerleri genelde tepeler,denizdeki sığılıklar gibi güzel yerlere kurulur ve kuruldukları yerlere uyum sağlayarak çok güzel manzaralar oluştururlar.Genelde yüksek yerlere kurulmalarının sebebi,en uzak mesafeden bile rahatça görülmelerini sağlamaktır.Çünkü dünyamızın yuvarlaklığı yüzünden alçak yerler yavaşça gözden ilk kaybolan yerler olurlar.
Mesela 12 metre boyundaki bir deniz feneri yaklaşık 10 deniz mili uzaklıktan görülebilir.Deniz fenerleri çok farklı şekillerde,boyutlarda,renklerde hatta sesli bile olabilirler.Sisli havalarda sesli uyarı vererek yerlerini belli ederler.
Her ne kadar gps gibi teknoloji ilerlesede deniz fenerleri her zaman varlığını sürdürecek gibi görünüyor.
Ülkemizde 407 denizfeneri bulunuyor(2005 yılı verileri),bunların 53 tanesi İstanbul'da yer alıyor.İstanbul'daki ağırkapı feneri denizden 36 metre yükseklikte ve 1857 den bu yana ayakta bulunuyor.Fenerin kurmalı sistemi değişti ve fener artık elektrikle çalışıyor.
Türkiye'nin en büyük feneri Şile'de bulunan ve kıyı emniyetini sağlayan deniz feneridir.1859 yılında,Fransız fenerler idaresince yaptırılan bu fener 60 metre yüksekliğinde olup,ışığının görüş mesefesi 20 deniz milidir.Şile Feneri 1968 yılında elektriğe bağlamıştır.
2004 yılında turizime açılan Şile Feneri çok yoğun ilgi gördü ve bu ilgiden dolayı,şimdi İstanbul fenerleri de turizime açılacak.
Fakat şu da bir gerçektirki üç tarafı denzilerle çevrili ülkemizde kendi teknolojimizle ürettiğimiz deniz feneri bulunmamaktadır.Osmanlı döneminde genelde Fransızların kurduğu deniz fenerleri yurdumuzun her tarafında görülebilmektedir.1997 yılında bakanlar kurulunun aldığı karar ile tüm seyir yardımcıları ''Kıyı emniyeti ve gemi kurtarma genel müdürlüğü'' altında toplanmıştır.Bu şekilde ayrı bir genel müdürlük kurulmuştur.

Hazırlayan: Deniz Giray YelkenOkulu.com Eğitmeni

blog comments powered by Disqus
Bookmark and Share
 
Minima 4 coloum Blogger Template by Beloon-Online.
Simplicity Edited by Ipiet's Template